Biography

Member in KRO, BUS and KID

EDUCATION

2010-2012     Master in Fine Arts in Arts and Crafts, 120HP

                          Textile- Garment-Design; Steneby – School of Arts and Crafts

2008                Digitalt fotografi, 15 HP Högskolan för fotografi; Göteborgs Universtitet

2007-2010     Bachelor in Fine Arts in Arts and Crafts, 180HP

                        Textile- Garment-Design; Steneby – School of Arts and Crafts

2003-2004    Kläder- Hantverk Form; Stenebyskolan

2002-2003    Textilformgivning; Ålsta folkhögskola

.

SOLO EXHIBITIONS

upcoming.       Solo exhibition Galleri Lars Palm, Sandviken

2022               Iakttagelser från insidan, Kristinehamns historiska; Kristinehamn.

2018/19          Förvandling, soloexhibition, Dalarnas museum; Falun

2018               Vita hus och Svarta knutar, soloexhibition, Galleri Svarta Gran; Borlänge

2016               Prepared to get lost, soloexhibition, Galleri Se Konst, Falun

2014               Mittemellan mig själv, soloexhibition, Konsthallen Avesta bibliotek

2014                Svart på vitt – I min blåskala, soloexhibition, Skolhuset, Östergarn

2014                När Fasaden Faller, soloexhibition, GKF Galleri ,Visby

.

GROUP EXHIBITIONS

2021               Tro´t om du vill, Ängelsbergs skulpturpark; Ängelsberg

2021               Point of view, Steneby Konsthall; Dals Långed

2020               Avesta Art – Facts and Fantasies, Verket; Avesta

2019               Platsen, landskapet, konsten, Stora Hyttnäs; Sundborn.

2018              The gathering – Rehearsal; Mäster Jons Kulturförening; Falun

2016              Anna Linnea Liljeholm & Pontus Ersbacken, Galleri Abrahamsgården ,Norberg

2015               Groupexhibition with Pontus Ersbacken and Meg Ersbacken Engman, 

Galleri Tersaeus, Stockholm

2012                Masters and Bachelors 2012 “Blood, ashes, the and money- story through material”

Trädgårdsföreningen, Göteborg

2012                Masters 2012 “Blood, ashes, the and money- story through material”

Steneby konsthall, Dals Långed

2011                Väder och Oväder Not Quite, Fengersfors

2011                Reform Lokstallet, Strömstad

2010               Bachelor 2010, Dieselverkstaden, Stockholm

2010               Bachelor 2010, Steneby konsthall, Dals Långed

.

COMPETITIONS AND OTHER PROJECTS

2021                 AiR Värmland – Kristinehamn

2015 Sounds of thinking hands – sound performance by Anna E Weiser, Visby

2014                Svira Blå– sound, dance and textile-performance, Textile Sound Festival Borås,

collaboration with Anna E Weiser and Hanna Bylund

2014                World Championship in Firesculpture in Riga, collaboration with Pontus Ersbacken

.

SCHOLARSHIPS AND GRANTS

2021               Konstnärsnämndens arbetsstipendium

2020               Hemmaresidens, Region Dalarna

2012                Sparbankstiftelsen väst

2011                Adlerbertska stipendiet

2011                Fabrikör J.L Eklund

2009               Fabrikör J.L Eklund

.

ART COMMISSIONS

2020                 Maskineriet,

                         commission; Höglandssjukhuset Eksjö, region Jönköping

2016                 Knutpunkten – Navet i ett nätverk,

                         commission; Sjöängens kunskap och kulturcentrum, Askersunds kommun

.

REPRESENTATIONS

Kultur Avesta kommun, ”Inom” (tuschteckning)

Landstinget Södermanland, ”Levande” (litografi)

.

WORKSHOPS

 Prickar streck och lite till – Kollektivt tecknande; workshop/skapande skola

.

WORK EXPERIENCE

2020-2021      Artistic director and coordinator, Skogen mellan oss – Konstfrämjandet Dalarna

2019-2021      Project coordinator, Konst I Dalarnas Medlemsutställning

.

2019 —           Lärare, Teckning, rum, process samt konstorientering.

                        Konstkursen, Fornby Folkhögskola; Region Dalarna

2011, 2019     Kursledare; Maskinstickning; Stenebyskolan 

2017               Kursledare; sommarlovs-workshop; Mecken, Smedjebacken

2014               Kursledare; Maskinstickning; Hemse folkhögskola

2012               Kursledare; Maskinstickning; Steneby – School of Arts and Crafts

2012  – 2014  Butiksbiträde och gallerivärd,

GKF-Gotländska konsthantverkare och formgivare – Butik och Galleri

2011                Butiksbiträde och gallerivärd,

GKF-Gotländska konsthantverkare och formgivare – Gocart gallery

2010                Kursledare; Teckning, Textil, Kropp; Steneby – School of Arts and Crafts

2009                Kursledare; Textiltryck; Skapande skola

2006                Lärarassistent Textil och bildinstitutionerna St. Eskilsgymnasium

2005                Praktik Textil och bildinstitutionerna St. Eskilsgymnasium